” برند سازی” اطلاعات !

ورزشکار اگر باشید و کفش ورزشی بخواهید یا میروید سراغ پوما و یا آدیداس! لوازم خانگی بخواهید اول سراغ “بوش” آلمان را میگیرید، اگر بخواهید جهان را از ویزور دوربین های دیجیتال ببینید ، سونی یا نیکون یکی از دو انتخاب اول شما خواهد بود و کت و شلوارهای مردانه پیرگاردین و جیلاردینو حالا نه فقط در پاریس و میلان  بلکه در سراسر جهان خریدار دارند. اینها و بسیار بیشتر از اینها  نام ها یا به عبارتی ” برند” هایی هستند که جهان را مسحور و محصور کرده اند. در حقیقت ما در جهانی مملو از “برند” هایی زندگی میکنیم که در بازار رقابت یک سروگردن بالاتر از دیگران هستند و نامشان اعتبار و احترام دارد و خودشان معرف خودشان هستند.

چگونه شکل گیری “برند” ها در جهان تجارت و رقابت آنها با یکدیگر و  رشد و گسترش آنها و چگونگی نفوذ آنها در فرهنگ ها و رفتارها  و اینکه کشورهای شمال چرا و چگونه کارشان فقط ” برند” سازی شده است اما کارها را به کشورهایی میسپارند که نیروی کار ارزان دارند و اینکه این بازی ریشه در کجا دارد و میوه اش چیست البته به طور مستقیم موضوع این نوشته نیست اما اگر خوب و با دقت تجزیه شود آنگاه شاید بشود از نکات پر منفعت آن تغذیه کرد.به هر حال برای کشورهای جنوب به دلیل فقر تکنولوژیک و در یک کلام توسعه نیافته گی ،نزدیک شدن به” برند” هایی اینچنین شاید رویایی بیش نباشد. اما در حوزه اطلاعات ، اخبار و آگاهی بازی به شکلی دیگر و متفاوت جریان دارد  و تنها به این دلیل که ما مالک رویدادهای خبری و آگاهی های تاریخ و جغرافیای خود هستیم  میتوانیم در این حوزه بازی را تغییر دهیم و به گمان من رسانه های دیداری و شنیداری ما اعم از رادیو و تلویزیون ،روزنامه ها و مجلات و حتی صفحات مجازی ما در صورت رعایت اصول بازی “رسانه ای” میتوانند صاحب برند باشند و اطلاعان و اخبار  را  ممهور و مارک دار انتقال دهند! اما  تاسف آور اینست که هیچ کدام از رسانه های مادر بیشتر مواقع  مالک اخبار و اطلاعات خود نیز نیستند به این معنا که همان خبر و آگاهی در صورت نشر از طریق شبکه ها ی رادیویی و تلویزیونی خارجی همانند bbc/cnn/ /و…معتبر و محترم تر نیز میشود و این یعنی اینکه ما در حالیکه مواد اولیه یعنی “خبر و آگاهی” را داریم  اما فقط هنگامی  باور میشود و بسط پیدا میکند که از رسانه ها و خبرگزار ی های خارجی منعکس شود. یعنی ما در پردازش اطلاعات ضعف داریم و بازی رسانه ای را بلد نیستیم و یا اگر بلدیم خودمان را ملزم به رعایت آن نکرده ایم.

 

اگر فرانسوی ها   لوموند و فرانس ۲۴ دارند، اگر امریکایی ها سی ان ان و فاکس نیوز دارند و عموزاده هایشان  بی بی سی و تایمز و چشم بادامی ها در شرق دور آساهی شیمبون   دارند  _ چرا ما نتوانیم با تکیه به منابع خبری پر اهمیتی و رده ای که داریم در ارائه اطلاعات و خدمات  صاحب سبک و “برند” شویم؟!

تاسف آور اینست که عرب ها نیز در الجزیره به دلیل رعایت  قواعد بازی رسانه ای، حرف و قول و خبرشان از ما معتبر تر است و حتی غربی ها نیز به این رسانه جور دیگر نگاه میکنند. اما رسانه های ما با عرض تاسف در کشور خودمان نیز اعتبار و احترام ندارند و این هم علت دارد و هم دلیل!

عدم رعایت اصول حاکم بر رسانه، تک بعدی دیدن مسائل،نزدیک بینی مفرط، و دلایل و علل بیشمار رسانه های ما را گرفتار “زنده مانی” کرده است!  اگر “برند سازی” در امر خبر، اطلاعات و آگاهی را دست کم بگیریم ، دورنیست که از همین فردا اخبار خانه ی خودمان را نیز از زبان همسایه گان بشنویم و باور کنیم!

5 نظر برای مطلب “” برند سازی” اطلاعات !”

 1. سلام استاد بزرگوار
  نوشته هایتان را که در مورد برند دیدم/یاد حرف هایتان سر کلاس افتادم/خوشحالم که هنوز یادم نرفته
  دفتر یادداشت های کلاس را/همان خلاصه هایی که یکی از دوستان پای تابلو نوشت را میگذارم جلوی چشمانم/تاببینم که چقدر نوشته هایم /دراین چهارچوب قرار میگیرد/
  نه برندی/
  نه تازگی/
  نه امضایی/
  نه خلاقیتی /
  نه

  .
  .
  .
  موضوع سه رو زاول هفته پنجدری گلایه بود که تمام شد/وسه روز آخر هفته وقت است که هنوز شروع نشده/موضع تکراری ولی مهم/اگر شما می خواستید از وقت بنویسید از کجا شروع میکردید/تیک تاک ساعت/بازم مدرسم دیر شد/صدای گریه نوزاد/سوت قطار ویا…
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 2. سلام.صبح و ظهر و شبتون هرموقع که کامنت منو خوندیت بخیر

  وقتی وارد سایتتون شدم با دیدن کلمه برند مطمئن شدم که آدرس رو درست اومدم.

  برنامه سازی برای جوان اونم یه برنامه ۱ ساعته حول چه موضوعاتی باشه جذابتر و کارآمدتره؟

  آخه ما برنامه میسازیم اما به نظر من هنوز خود جوون تو برنامه ما گمه…
  مثلا در مورد موضوعی مثل “رابطه” برای جوون چی میتونیم بنویسیم؟
  از چه زوایایی به موضوع نگاه کنیم؟
  ممنون از توجه شما

 3. سلام استاد بزرگوار. مدتی بود به علت مشغله ی زیاد فرصتی دست نمی داد تا مطالب شیوای شما را دنبال کنم. مجددا با متن زیبایی روبرو شدم. کاری متفاوت با نوشته های دیگرتان، البته که فکر می کنم این خصلت ذاتی شماست که همیشه مطلبی متفاوت در آستین دارید.
  به هر حال از پست زیباتون لذت بردم و حتما خیلی ها متاسف اند که اخبار و رسانه ی ما در این وضعیت نابسامان پرسه می زند. پیروز و پایا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *