وقتی اینها میرود بالا، این هم می آید پایین!

الف: واقعا خنده ندارد،شاید یکزمان خنده داشت اما حالا ندارد.من هم علاقه ندارم مانند سالهای نه چندان دور قلم به طنز بچرخانم و نه حوصله هست و نه انگیزه. پس خنده دار نیست. گرچه شاید گریه دار هم نباشد. یعنی اگر هم باشد اشک ها خشکیده اند حالا.داشتم فکر میکردم عجب دوره و زمانه ای شده است.هر صبح که چشم باز میکنیم  یک “چیز” رفته است بالا!  ” بالا رفتن” هم که میدانید چیز خوبی است.یعنی کلا اگر حساب کنید میبینید که همه ملل و مردم جهان تلاش میکنند که “چیز”هایشان را ببرند بالا. خب وقتی همه مردم جهان دنبال بالا بردن “چیزها” ی خودشان هستند چرا ما نباشیم؟ مگر ما “چیز” مان بد است؟ اینهمه مردم جهان هر  روز آمار میدهند که فلان “چیز” شان چقدر رفته بالا و برای ذره ذره اش ارزش! قائل هستند. اصلا این بالا رفتن “چیز” ها  خودش یک سنجه ی توسعه و پیشرفت است. وگرنه خل و چل نیستند که هر روز راپورت بدهند امروز “چیز” مان اینقدر بالا رفته، فردا فلان “چیزمان” اینقدر بالا میرود، امروز  این “چیز” رشد داشته و فردا آن “چیز” !  وافعا باید دقت کرد به این “چیزها”. مثلا همین آقایی که میرود و وزنه ۲۵۰کیلوگرم را میبرد بالا، خب برای “بالا بردن” آن چیز تشویق میشود دیگر، نه برای پایین آوردن آن. یا مثلا شما وقتی حساب بانکی اتان میرود بالا  جال میکنید دیگر! درست است؟ قربان آدم چیز فهم. پس بالا رفتن خوب است . هم برای ارائه آمار! و هم برا هر کوفتی که شما فکر کنید.

ب: منطقی که بر جهان حاکم است به طور وحشتناکی  همه چیز را تراز! میکند. اینطور نیست که یک چیزیی یا چیزهایی بالا برود اما یک چیز با چیز های دیگر پایین نیاید ! یعنی شما نمیتوانید سرعتتان را بالا ببرید اما جلوی پایین آمدن میزان سوخت را بگیرید! شما نمیتوانید صد متر بدوید اما انرژی تان پایین نیاید. جهان قوام و دوامش بر همین اصل تراز و هارمونی استوار است.

ج: داشتم  میگفتم که فعلا ما هم بر  دور بالا بردن”چیز” هایمان هستیم و این  سرعتش زیاد شده است. یعنی فرت و فرت یک چیزمان میرود بالا لاینقطع!  یک روز قیمت دلار بالا میرود و یک روز قیمت سکه. یک روز کرایه  ماشین ها بالا میرود و یک روز کرایه خانه، یک روز قیمت مسکن بالا میرود و یک روز قیمت زمین .یک روز میزان مشکلات خانوادگی امان بالا میرود  و یک روز  میزان طلاق !  یک روز مصرف بنزین کم کیفیت مان بالا میرود و یک روز آلودگی هوا، یک روز تورم بالا میرود و یک روز رکود، یک روز چک های برگشتی امان بالا میرود ویک روز درگیری های خانواده گی،  یک روز آمار دختران فراری بالا میرود، یک روز تعداد بیکارانمان بالا میرود. یک روز تعداد ورشکسته ها ی اقتصادی بالا میرود، یک روز  قیمت بلیط طیاره بالا میرود . یک روز تعداد و میزان  اختلاس ها میرود بالا، یک روز تعداد مدرک های دانشگاهی. یک روز قیمت نان سنگک میرود بالا یک روز نان بربری. یک روز هم  شیر برایمان “شیر”! میشود و میرود بالا . خلاصه اگر خوب نگاه کنید میبینید که ما مدام در معرض بالا بردن چیزهایمان هستیم. حالا من نمیخواهم وارد مسائل فرهنگی هم بشوم و مثلا بگویم در آنجا چه چیزهایمان بالا رفته است، مثل دروغ، مثل ریا، مثل چاپلوسی،مثل فریب،مثل دو رویی، مثل بد عهدی و مثل حرف مقت، مثل ادعاهای بی عمل،.و..!

 نتیجه : حالا اصلا از خیر بالا رفتن “چیز” های فرهنگی بگذرید اما همانطور که گفتم(البته من نگفتم بلکه وجود دارد) واقعیت اینست که هستی و جهان هارمونی عجیبی دارد! و شما فکر میکنید وقتی اینهمه “چیز” در مملکت ما فرت و فرت میرود بالا یعنی نباید یک “چیز” بیاید پایین؟ حالا نمیگویم “چیز”ها.  ولی یک چیز !  یعنی میشود همه “چیز”  اینطور بالا برود و اتفاقی نیفتد؟ اگر اینطور باشد یعنی جهان هارمونی ندارد؟منطق ندارد؟ تراز ندارد؟ شیر تو شیر است یعنی کهکشان راه شیری !!

راستش من نمیدانم چه نتایج علمی !!! از اینهمه بالا رفتن نصیب مردم میشود  وتفسیر و تحلیل علمی این را به کارشناسان  و مسولان محترم که بر قله علم و کمالت تکیه زده اند  واگذار میکنم  اما  وقتی قیمت دلار و سکه و کرایه خانه و کرایه ماشین و تورم و رکود و اختلاس و چک برگشتی وبیکاری و طلاق و …تمام آن چیزهایی که گفتیم بالا میرود،   یک چیز قطعا و عملا می آید پایین !! شلوار مردم یا همان خشتک سابق

بله! یک روز ما باید باور کنیم که جهان و کار جهان حساب و کتاب دارد!و انطور که ما فکر میکنیم و حرف میزنیم و ادعا میکنیم ،هستی  و زندگی انسانی و امورات خرد و کلان آن ؛به هیچ وجه شیر تو شیر نیست!

6 نظر برای مطلب “وقتی اینها میرود بالا، این هم می آید پایین!”

  1. درست در این وانفسا روزگار که همه چیز سیر سعودی داره و هی می ره بالا
    تعجب نمی کنم که مردم هم از کت و کول هم بالا برن

    دیشب یکی که یه ماه پیش سکه هاشو فروخته بود،خودشم رفت اون بالا بالاها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *