España 35anos después de dictador Franco y ahora campeon del mundo

ویکی پدیا : ” رژیم فرانکو یک دیکتاتوری انعطافپذیر سوسیالیستی مصلحتگرا، فرصت طلب و طرفدار اصالت سود بود، هر چند در دهه شصت فشار بر مردم کمتر شد اما در طول سالهای سیاه سلطه فرانکو همیشه فضای اختناق و عوام فریبی وجود داشته‌است. مخالفان یا اعدام می‌شدند و یا تبعید، به گواهی محققان در سالهای ۱۹۴۴-۱۹۳۹ تعداد اعدامهای سیاسی به رقم ۱۹۲۶۴۸ نفر رسید. در این سالها حزب‌ها به نهادهای دولتی و فرمایشی تبدیل شدند که در جهت تبلیغات رژیم پیش می‌رفتند، روزنامه‌ها زیر تیغ سانسور در قالب کاتولیسم محافظه کارانه، یکی یکی بسته شدند، تا سال ۱۹۵۰ فقر و گرسنگی در اسپانیا بیداد می‌کرد و بی سوادی در حال گسترش بود، فضای فرهنگی اسپانیا هدفدار شد صحنه‌های تاتر با کمدی‌های سرگرم کننده(بی خطر) پر می‌شد، ادبیات عامیانه شامل داستانسرایی کنترل شده از طبقه متوسط بود و سینما به تولید انبوه ملودرامها می‌پرداخت (در ۱۹۶۵ برای هر ۵۱۰۰ نفر یک فیلم ساخته شد) و این امور در حالی بود که هنرمندان ، دانشمندان و نخبگان اسپانیا جلای وطن می‌کردند.”

فرانکو دیکتاتور وسرکرده ی فاشیست های اسپانیا در سال ۱۹۷۵ یعنی چند سال پیش از انقلاب ۱۳۵۷ مرد و مردم اسپانیا هر روز بیشتر ازادی را لمس کردند. سطح زندگیشان بالاتر  رفت. حقوق مدنی اشان به رسمیت شناخته شد. هنرشان ازاد ، سیاستشان اخلاقی تر، اقتصادشان عقلانی تر، و مردمشان در نزد مردمان جهان معتبر تر شدند. و حالا بعد از ۳۵ سال تیم فوتبالش نیز بر بام جهان می ایستد!  انقلاب ۱۳۵۷ ایران درست ۴سال بعد از مرگ فرانکو در اسپانیا انجام شد.

1 نظر برای مطلب “España 35anos después de dictador Franco y ahora campeon del mundo”

 1. برای یک شیفته ی هنر، تلخ ترین فصل جنگ های داخلی اسپانیا، با مرگ رفیق لورکا رقم می خورد. مرگش به سان ” عروسی خون ” بود. فوران بی امان شاعره گی، در مرغزارهای کینه توز گرانادا.
  ما ملت بد فهمی هستیم. اتفاقات تاریخی حوالی مان را نگاه می کنیم سیر، اما عبرت چپه ای می گیریم. ما که داستان دیکتاتوری دهشتناک فرانکو را شنیده بودیم، نشنیده بودیم؟ گرچه این فیلم بونوئل معظم، خلاف تعبیری ست که اینک از آن می کنم، اما وام می گیرم از اسم باشکوه اش – ما ملتی هستیم که از آزادی، به شبحی ش دلخوشیم.
  در ساعت پنج عصر.
  آی، چه موحش پنج عصری بود!
  ساعت پنج بود بر تمامی ساعت‌ها!
  ساعت پنج بود در تاریکی شامگاه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *