چرا کسی جواب “گوبینو” را نمیدهد؟

۱٫هرودوت مورخ بنام یونانی زیاد هم در روایت تاریخ سر سازگاری با ایرانیان ندارد اما با اینهمه مینویسد: “چیزی که برای پارسی، کردنش ممنوع است گفتنش نیز جایز نیست.پارسی دروغگویی را ننگین ترین عیب میداند و شرم اورترین”

۲٫کتیبه های دوران هخامنشی از قول داریوش نقل میکنند که  “:خدا این کشور را از خشکسالی و دروغ نگاه دارد”

۳٫دو هزارو پانصد سال میگذرد و گوبینو دیپلمات فرانسوی در کتاب سه سال در ایران میگوید:”  زندگی مردم این مملکت عبارتست از سر تا پا یک رشته توطئه و یک سلسله پشت هم اندازی.فکرو ذکر هر ایرانی فقط متوجه اینست که کاری را که وظیفه اوست انجام ندهد.ارباب مواجب نوکر را نمیدهد و نوکر تا میتواند ارباب را سر کیسه میکند.از بالا گرفته تا پایین در تمام مدارج و طبقات این ملت جز حقه بازی و کلاه برداری بی حد و حصر و بدبختانه علاج ناپذیر چیز دیگری دیده نمیشود و عجیب انکه این اوضاع دلپسند انان است زیرا این شیوه{دروغ و حقه بازی و کلاه برداری}از زحمت انان میکاهد و به همین دلیل کمتر کسی حاضر به تغییر این وضع است.


پ.ن.۱.دروغ مادر تمام فساد ها ست .و شما باور نکنید که مردمانی تا ترک  این عادت  نکنند به باور! برسند!به ایمان برسند ،به ساحل امن و ارام برسند، باور نکنید که مردمانی اینچنین ،قدرتی داشته باشند،رجز خوانی ها را باور نکنید،باد به سینه انداختن ها را باور نکنید…اشتلم های بی پایه را باور نکنید،خطبه های دکوراتیو اخلاقی را از مععم و مکلا باور نکنید، باور نکنید که در جامعه ای در سطوح مختلف در هر تیره و طایفه ای  “دروغ” عادت ” حتی ناپسندی دیگر نباشد اما سلامتی وجود داشته باشد! باور نکنید  عدالت را در بازار کذب! باور نکنید انصاف را در حراجی های دروغ! باور نکنید  و … خیلی چیزها را باور نکنید…

پ.ن.۲: به خودمان نگاه کنید..به قوم ایرانی …چقدر هم ما ایرانی ها خوب وسالمیم…می بینید؟!!و چقدر ما پاکیم. و چقدر فرشته صفت! و با خدا!و با ایمان و حقیقت مدار؟ همه امان.  من!  تو!  او!  همه… براستی. مااگر اندکی وجدان داریم یاید اول کلاهمان را بگذاریم بالاتراز بابت اینهمه هنر نمایی!!!..والله هنر ما این نبود در کشاکش تاریخ! این رسم نبود در  سرزمین اریایی مان، اما چه فایده که پسران جاهل از فضل پدران عالم سود نمیکنند!…بگذریم…ماجرا تکراریست… یعنی روزی ما پاک میشویم؟

پ.ن.۳.از حرف های گوبینو شاید صدو پنجاه سال ،یا دویست سال (دقیق نمیدانم) گذشته باشدو حتی یک ایرانی دو اتشه هم جوابش را نداده است!(و اصلا مگر جوابی وجود دارد؟)

۳ دیدگاه

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *