چرا کسی جواب “گوبینو” را نمیدهد؟

۱.هرودوت مورخ بنام یونانی زیاد هم در روایت تاریخ سر سازگاری با ایرانیان ندارد اما با اینهمه مینویسد: “چیزی که برای پارسی، کردنش ممنوع است گفتنش نیز جایز نیست.پارسی دروغگویی را ننگین ترین عیب میداند و شرم اورترین”

۲.کتیبه های دوران هخامنشی از قول داریوش نقل میکنند که  “:خدا این کشور را از خشکسالی و دروغ نگاه دارد”

۳.دو هزارو پانصد سال میگذرد و گوبینو دیپلمات فرانسوی در کتاب سه سال در ایران میگوید:”  زندگی مردم این مملکت عبارتست از سر تا پا یک رشته توطئه و یک سلسله پشت هم اندازی.فکرو ذکر هر ایرانی فقط متوجه اینست که کاری را که وظیفه اوست انجام ندهد.ارباب مواجب نوکر را نمیدهد و نوکر تا میتواند ارباب را سر کیسه میکند.از بالا گرفته تا پایین در تمام مدارج و طبقات این ملت جز حقه بازی و کلاه برداری بی حد و حصر و بدبختانه علاج ناپذیر چیز دیگری دیده نمیشود و عجیب انکه این اوضاع دلپسند انان است زیرا این شیوه{دروغ و حقه بازی و کلاه برداری}از زحمت انان میکاهد و به همین دلیل کمتر کسی حاضر به تغییر این وضع است.


پ.ن.۱.دروغ مادر تمام فساد ها ست .و شما باور نکنید که مردمانی تا ترک  این عادت  نکنند به باور! برسند!به ایمان برسند ،به ساحل امن و ارام برسند، باور نکنید که مردمانی اینچنین ،قدرتی داشته باشند،رجز خوانی ها را باور نکنید،باد به سینه انداختن ها را باور نکنید…اشتلم های بی پایه را باور نکنید،خطبه های دکوراتیو اخلاقی را از مععم و مکلا باور نکنید، باور نکنید که در جامعه ای در سطوح مختلف در هر تیره و طایفه ای  “دروغ” عادت ” حتی ناپسندی دیگر نباشد اما سلامتی وجود داشته باشد! باور نکنید  عدالت را در بازار کذب! باور نکنید انصاف را در حراجی های دروغ! باور نکنید  و … خیلی چیزها را باور نکنید…

پ.ن.۲: به خودمان نگاه کنید..به قوم ایرانی …چقدر هم ما ایرانی ها خوب وسالمیم…می بینید؟!!و چقدر ما پاکیم. و چقدر فرشته صفت! و با خدا!و با ایمان و حقیقت مدار؟ همه امان.  من!  تو!  او!  همه… براستی. مااگر اندکی وجدان داریم یاید اول کلاهمان را بگذاریم بالاتراز بابت اینهمه هنر نمایی!!!..والله هنر ما این نبود در کشاکش تاریخ! این رسم نبود در  سرزمین اریایی مان، اما چه فایده که پسران جاهل از فضل پدران عالم سود نمیکنند!…بگذریم…ماجرا تکراریست… یعنی روزی ما پاک میشویم؟

پ.ن.۳.از حرف های گوبینو شاید صدو پنجاه سال ،یا دویست سال (دقیق نمیدانم) گذشته باشدو حتی یک ایرانی دو اتشه هم جوابش را نداده است!(و اصلا مگر جوابی وجود دارد؟)

درباره جلال حیدری نژاد

دانش آموخته جامعه شناسی از دانشگاه تهران، دلبسته ی فرهنگ ،اجتماع و آدمیزاد. مینویسم تا " نادانی" خودم را روایت کنم، نه بیشتر!

مشاهده همه مطالب جلال حیدری نژاد →

4 نظر برای مطلب “چرا کسی جواب “گوبینو” را نمیدهد؟”

 1. دروغ: واژه ای بود که تو یاهو سرچ کردم .” جنبش برداشت دروغها از تاریخ ایران: مجموعه مقالات و نظر های شخصی درباره دروغ های تاریخ” مطلبی بود که نظرم رو جلب کرد
  خیلی برام جالب بود تو این وبلاگ با دلیل ثابت شده که حمله عربها، مغول ها و حمله چنگیز خان مغول به ایران یک دروغ تاریخی بوده! همچنین حمله مقدونیه. جالبه حتی گفته شده که مهاجرت آریایی ها به ایران هم دروغ بوده !
  به هر حال این مطلبی بود که تو وبلاگ” انوش راوید” خوندم .

  بخش برگزیده از متن ” دروغ مهاجرت آریایی ها به ایران”:

  مکیاول سیاستمدار معروف ایتالیائی سده ۱۶ در کتاب هنر جنگ مینویسد: اگر بخواهی ملتی را به بردگی بکشی،
  فرهنگ او یعنی هویت او را درهم بشکن، و اگر فرهنگ او غیر قابل خرده گیری بود، تا آنجا که بتوانی از ابزار دروغ استفاده کن و با دروغ آنرا از پای در بیاور، چون زمانی که ابزار راستی را در دست نداری، دروغگوئی بزرگترین عامل پیروزی است….

 2. وجدانا برای سوال پی نوشت سه جوابی وجود نداره! شاید از دید ناسیونالیستی بتونیم از خودمون دفاع کنیم، ولی اگر صادقانه نگاه کنیم، می بینیم که سالهاست داریم “از درون می پوسیم”.

 3. گوبینو با اینکه‌ ایرانیان‌ را در قیاس‌ با ترکها باهوش‌ و صاحب‌ درک‌ می‌دانست‌ معتقد بود که‌ اگر ایرانی‌ علاوه‌ بر آموختن‌ علوم‌ اروپایی‌ در اروپا هم‌ تربیت‌ شده‌ باشد، چون‌ به‌ کشور خود برگردد آنچه‌ را که‌ آموخته‌ و فراگرفته‌ است‌ از اصل‌ رنگ‌ ایرانی‌ می‌دهد و به‌ چیز دیگر مبدل‌ می‌کند.
  مشکلات ما ایرانیان فقط در “دروغگویی” خلاصه نمیشود بلکه چاپلوسی نیز از دیگر کمالات ایرانیان است بطوریکه شاردن در سفرنامه خود میگوید:
  ایرانیان متملق ترین ملتهای جهان هستند و برای رسیدن به مقاصد خویش نزد صاحب منصبان چنان خود را پست میکنند که در وصف نمی گنجد . آنها به گوینده چنین نشان میدهند که اندیشه آنها همان است که در دل وی میگذرد ولی پس از آنکه خرشان از پل گذشت به همه چیز پشت پا می زنند.
  و یا آمده ژوبر ( ۱۸۴۷ – ۱۷۷۹ )سفیر فرانسه در ایران در این باره میگوید :
  ایرانیان تملق زورگو را میکنند و ضرب المثلی دارند که میگوید : دستی را که نمی توانی ببری ببوس . در برخی موارد برای رسیدن به هدف باید دورویی و پیمان شکنی کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *